KOMUNIKATY DLA ALERGIKÓW - CZERWIEC 2015

Co 4 Polak cierpi z powodu alergii, najczęściej z powodu alergicznego sezonowego zapalenia spojówek i nosa. Związane jest to najczęściej z uczuleniem na pyłki traw i zbóż. Właśnie od 2 tygodni narasta stężenie pyłków traw. Obecnie jest na poziomie stężenia wysokiego i stale z dnia na dzień wzrasta ↑.

Moi pacjencie już od 1-2 tygodni mają objawy swędzenia i  łzawienia oczu, katar wodnisty, kichanie a nawet swędzenie podniebienia. Objawy związane z alergicznym zapaleniem będą narastać proporcjonalnie do stężenia pyłków i długości ekspozycji na nie.

Osoby świadome swojej choroby powinny regularnie stosować leki przeciwhistaminowe popularny zyrtec lub clarytyninę (loratadyna, flonidan ), oraz steroidy w aerozolu do nosa.

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię winny zgłosić się do Alergologa.

Obecnie poza pyłkami traw i zbóż w powietrzu w stężeniach wzrastających są zarodniki pleśni takich jak alternaria i cladosporium. Zarówno pyłki traw jak i zarodniki pleśni będą utrzymywać się w powietrzu przez najbliższe 2- 3 miesiące.

 

ZALECENIA :

  • REGULARNE STOSOWANIE LEKÓW PRZECIWALERGICZNYCH NAWET W DNI POCHMURNE I DESZCZOWE DLA ZAPEWNIENIA CIĄGŁOŚCI DZIAŁANIA PRZECIWUCZULENIOWEGO
  • UNIKAĆ ZAJĘĆ NA WOLNYM POWIETRZU
  • PO PRZYJŚCIU DO DOMU DOKŁADNE UMYĆ TWARZ i PRZEPŁUKAĆ OCZY
  • W NOCY SPAĆ PRZY ZAMKNIĘTYCH OKNACH
  • WARTO KORZYSTAĆ Z OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH, CHRONIĄ PRZED DOSTANIEM SIĘ PYŁKÓW DO OCZU

 


CIEKAWOSTKI NA TEMAT PYŁKÓW TRAW

* pylenie od połowy Maja do początków września

* stężenie, które wywołuje objawy zapalenia alergicznego to 50 z/m3

* maxymalne stężenie w miastach : 300 z/m3

* maxymalne stężenie w pobliżu rosliny  :  5 000 z/m3

* liczba dni w roku z wysokim stężeniem – około 30

 

Najlepiej poznanym alergenem pyłków traw jest pyłek tymotki łąkowej, pyłek ten jest najbardziej uniwersalnym alergenem do diagnostyki alergii na trawy i zboża.

Dotyczy okresu: czerwiec 2015

komunikaty dla alergików

 

Powrót do listy