Z alergią na urlop


Z ALERGIĄ NA URLOP


 

Rozmowa z dr. n. m. Arturem Kwaśniewskim, specjalistą alergologiem z Centrum Diagnostyczno -Terapeutycznego MEDICUS, ordynatorem Oddziału Alergologicznego i Chorób Wewnętrznych ZOZ Lubin

 

- Dla alergika wakacje mogą być pasmem wspaniałych wrażeń, pod warunkiem , że dołoży należytych starań, aby zapobiec ewentualnym incydentom alergicznym. Czym powinien się kierować, wybierając miejsce pobytu na urlop?

- Alergik planujący wyjazd na urlop powinien szukać miejsca wypoczynku w terenie suchym i słonecznym, a więc na południu Europy, gdzie piękna pogoda jest najpewniejsza. Powinien omijać niziny, na których w okresie mokrego lata występuje bardzo dużo zarodników pleśni, mogącychbyć przyczyną zaostrzeń astmy oskrzelowej, katarów. Zdecydowanie bardziej przyjazne są mu wyższe partie gór, czyli powyżej 1000 – 2000 m. n.p.m., gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest niższe od stężenia w niewysokich partiach gór czy na nizinach. Jeśli wszystko wskazuje, że deszczowa aura będzie nam towarzyszyć przez cały czas trwania wypoczynku, najlepiej wybrać morze, bo nad morzem alergenów jest zdecydowanie mniej niż na nizinach, czy nad jeziorami.

 

- Czym powinien się kierować wybierając urlopowe lokum?

- Jeśli alergik spędza urlop w lesie nad jeziorem, nie powinien mieszkać w starych obiektach typu bungalowy, domkikempingowe. Na pewno jest w nichbardzo dużo pleśni, zarodników grzybni, dużo roztoczy, a to oznacza dla alergikabardzo niekorzystne warunki bioklimatyczne. Wielumoich pacjentów po powrocie z urlopu spędzonego nad jezioramiw kempingach,wraca z zaostrzeniem objawów. Zatem alergicy powinni wybierać na wypoczynek wysokie góry i przede wszystkim morze, nawet jeżeli jest deszczowo i wilgotnie, nad morzem alergenów jest zawsze mniej.

 

- Jakich pleśni należy się najbardziej obwiać?

- Są setki tysięcy gatunków grzybów pleśniowych. Faktycznie do najczęściej alergizujących, na które trzeba zwrócić uwagę, należą : Alternaria i Cladosporium. Są to grzyby, które przede wszystkim zarodnikują na resztkach roślinnych i zwierzęcych w lasach na polach, łąkach i w ogrodach. Są także obecne w mieszkaniach (ciepłe i wilgotne łazienki, kuchnie, drewno kominkowe, rośliny doniczkowe, nawilżacze, urządzenia do klimatyzacji, produkty spożywcze) jak i w środowisku przydomowym (w powietrzu, skoszonej trawie, zagrabionych liściach glebie i wodzie). Unoszące się w powietrzu mikroskopijne zarodniki, dostają się do organizmu przez układ oddechowy albopokarmowy. Oczywiście rodzaj gatunków oraz stężenie zarodników unoszących się w powietrzu zależy od wielu wzajemnie oddziałujących na siebie czynników takich jak: warunki lokalne, sezonowe czynniki klimatyczne (temperatura, ilość opadów, wiatry i stopień wilgotności), a także pora dnia oraz rodzaj ludzkiej aktywności. Pamiętajmy jednakże w leczeniu uczulenia na grzyby pleśniowenajważniejsze jest ograniczenie kontaktów z alergenem.


- Jeśli trafiliśmy do nowego ośrodka wypoczynkowego nazbyt intensywnie pachnącego świeżością?

 

- Każdy nowo wybudowany obiekt , przez rok, czy dwa wydziela pewne gazy, substancje zapachowe ( kleje, lakiery itp. ),które mogą być niekorzystne nie tylko dla alergików, ale i dla osób zdrowych. Tu warto pamiętać o pojęciu "Zespół Chorego Budynku" (Sick Buildig Syndrome), pod którym krył się szereg dolegliwości mających przyczynę w oddziaływaniu na organizm elementów konstrukcyjnych oraz wyposażenia domu. Nowe budynki mogą być dobrze nie wywietrzone zzapachów kleju, tworzyw sztucznych, materiałów izolacyjnych, lakierów, lepików i impregnatów. Takie środowiskona niektóre osoby może działać szkodliwie. Pojawić się mogąbóle głowy,zapalenia gardła, wysypki, złe samopoczucie. Objawy rozwijają się pod koniec pierwszego tygodnia pobytu. Dlatego, aby czuć się dobrze, wybierajmy na wypoczynek budynki mające co najmniej rok, murowane, w których nie ma pleśni ani wilgoci.

 

- W jaki sposób alergik na wyjeździe powinien czuwać nad menu?

 

- Lista alergenów pokarmowychjest bardzo długa, ale część z nich może wywoływać groźne incydenty. Należy do ich uczulenie na orzechy ( ziemne, nieco rzadziej orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie oraz migdały), a także na seler, marchew oraz skorupiaki (krewetki, kraby, raki ptp.). Uczulenia na te pokarmysą niebezpieczne. Po ich spożyciu może dojść do natychmiastowej reakcji ogólnoustrojowej , która może się skończyć wstrząsem anafilaktycznym. Oczywiście w Polsceuczuleń na krewetki na pewno statystycznie jest mniej, ale pamiętajmy, że 10 czy 5 pięć lat temu takich pacjentów wogólenie było. W ostatnich latach nasze żywienie trochę się zmieniłozarówno w pod względemilościowym jak i jakościowym. Efektem są również pacjenci uczuleni na skorupiaki.

- Chciałbym jeszcze wrócić do niektórych aspektów uczulenia na marchew. Jeśli alergik spożyje dużo selera i marchwi i zafunduje sobie wysiłek, może się to dla niego skończyć napadem alergii. Alergikowi, który spożyje dużąilość marchwi, nie radzę intensywnego wysiłku albo kąpieli w zimnej wodzie, bomoże się to skończyć anafilaksją , a nawet utonięciem. Trzeba także pamiętać, że są takie stany , kiedy dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego niekoniecznie na pokarmy, ale np. na zimno. U osób uczulonychna zimno paręminutachkąpieli w chłodnej wodzie w ciągu lata może zainicjować zmiany na skórze ( zaczerwienienie, swędząca wysypka, bolesne bąble), a nawet dojść do wstrząsu wymagającegonatychmiastowej pomocy medycznej.

 

- Najbardziej udaną wycieczkę może skomplikować obecnośćos i pszczół…

- W Polsce żyje ponad 100 tys. gatunków owadów, które gryzą, żądlą kąsają, ale tylko 2 rodziny osowate i pszczołowate mogą zagrażać naszemu życiu. Użądlenie przez pszczołę lub osę powoduje zazwyczaj miejscową reakcję skórną, która zanika po kilku godzinach. Ilość uczuleń na jad wśród alergików i niealergików jest taka sama, jednaku osób uczulonych użądlenia mogą być przyczyną poważnych objawów chorobowych, włącznie z ciężkim, zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. U osób nie uczulonych, w przypadkujadu szerszeni, może dojść do mocnej reakcji toksycznej zagrażającej życiu, jeśli tych użądleń jest co najmniej pięć. W przypadku pszczół i os, toksycznej reakcji można się spodziewać, gdy użądleń jest 10, 20 i więcej. Wówczas bezwzględnie powinniśmy się jak najszybciej udać szpitala.

 

- Co powinna zawierać apteczka jadącego na urlop alergika?

- Na pewnopowinien mieć w swojej apteczcelek przeciwhistaminowy Zyrtecjak również Encorton w tabletkach, który działa bardzo silnie przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Osoby, które przeżyły kiedykolwiek reakcję anafilaktycznąpo użądleniu, spożyciu alergizującego pokarmu itp., bezwzględnie powinny mieć ze sobą ampułkę z adrenaliną, a najlepiejadrenalinę w postaci autostrzykawki. Ich podanie w krytycznym momencie powoduje przede wszystkim uogólniony skurcz naczyń krwionośnych, który prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenia czynności serca oraz rozszerzenia dróg oddechowych, a także zmniejszenia obrzęk. Oczywiście w apteczce nie powinno też zabraknąć środków odstraszających kleszcze, komary. Warto zaopatrzyć się Fenistil, w

maści steroidowe,których aktywne substancje działają przeciwświądowo, leczą wyprysk atopowy. Niezależnie od apteczki, utrudniajmykomarom dostęp do ciała także na wszelkie inne sposoby: nosząc odpowiednie ubranie, osłaniając okna siatką, paląc świece zapachowe i specjalne lampy… Im więcej zabezpieczeń tym większa pewność, że wrócimy z urlopu zdrowi i zadowoleni.

 

Powrót do listy